z promieni słonecznych zastosowana jest technologia fotowoltaiczna i kolektory słoneczne. Fotowoltaika przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne instaluje się na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Panele różnią się od ogniw i przestrzeni montowanych na dachach i są to: ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, montuje się je na małych dachach, natomiast ogniwa polikrystaliczne montuje się na dużej powierzchni dachu, między innymi na farmach. Kolektory słoneczne również pochłaniają promienie słoneczne, natomiast przetwarzana jest w energię cieplną. Kolektory instalowane są na dachu, na ścianie, lub na wolnej przestrzeni. Kolektory słoneczne dzielą się na dwa typy takie jak: kolektory płaskie i próżniowe. Kolektory płaskie posiadają płaskie absorbery i są skuteczniejsze w pochłanianiu energii słonecznej, działają sprawniej przy niskich temperaturach. Kolektory próżniowe posiadają budowę rurową absorbera i dzięki nim energia cieplna jest dłużej utrzymywana.
Montując fotowoltaikę lub kolektory warto, jest wziąć pod uwagę doświadczenie instalatora, ilość zamontowanej instalacji, jak i również opinię klientów.
Kolektory słoneczne mają jednak zbawienny wpływ
Zrównoważone źródła energii są przyjazne dla środowiska, dlatego coraz głośniej mówi się o tym, że warto z nich korzystać. Rzeczywiście, opłaca się to robić, i to z wielu powodów, tak naprawdę. Energia odnawialna oferuje nam swoje niewyczerpalne zasoby, co jest zupełną odwrotnością tradycyjnie pozyskiwanych źródeł energii. Ich zapasy się kiedyś skończą, a wykorzystujemy ich z czasem coraz więcej, zatem zbliżamy się nieuchronnie do tego momentu, w którym ich zabraknie. Nie grozi nam to jednak w przypadku używania odnawialnych źródeł energii. Wszyscy wiemy, że warto korzystać z energii wiatru, wody czy słońca. Coraz więcej ludzi przekonuje się do tej idei nie tylko w teorii, ale zaczynają oni stosować energię odnawialną także w praktyce, w swoim życiu codziennym. Fotowoltaika staje się z roku na rok coraz popularniejsza, co ma niebagatelny wpływ na środowisko. Kolektory słoneczne mają jednak zbawienny wpływ nie tylko na naturę, lecz również na stan portfela tych, którzy z nich korzystają.
Jednak fotowoltaika wcale nie miała łatwo
Jeszcze stosunkowo niedawno ludzie w naszym kraju nie byli przekonani do fotowoltaiki. Gdzieś tam słyszeliśmy, że kolektory słoneczne mogą zmniejszyć rachunki za prąd, a w przyszłości dzięki nim będziemy mogli korzystać z całkowicie darmowej energii elektrycznej. Jednak fotowoltaika wcale nie miała łatwo w naszym kraju. Na początku mało osób decydowało się na zainstalowanie kolektorów słonecznych na swoim dachu. Było to związane przede wszystkim z ceną takiej instalacji. Montaż paneli słonecznych był po prostu bardzo drogi i większości ludzi nie było na to stać.
Dzisiaj energia odnawialna jest dostępna dla większej ilości osób. Nadal jest to kosztowna inwestycja, ale można się starać o różnego rodzaju dotacje, które znacznie zmniejszają koszt inwestycji. Takie dotacje można dostać dziś łatwo, więc warto z nich skorzystać póki są dostępne. Oczywiście należy spełniać określone warunki, więc najpierw zapoznajmy się z zasadami przydzielania dotacji na panele słoneczne, a dopiero później składajmy wniosek.
Przykładem może tutaj być energia wiatrowa
Od wielu lat coraz bardziej upowszechnia się na świecie korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Energia odnawialna niesie za sobą bardzo wiele korzyści - także ekonomicznych. Zasoby odnawialne można bowiem z łatwością wykorzystywać do wytwarzania energii w miejscach czy regionach, w których dostęp do linii przesyłowych jest utrudniony, lub gdzie budowa linii jest nieopłacalna ze względu na małe zapotrzebowanie na energię. Przykładem może tutaj być energia wiatrowa lub energia słoneczna - obie świetnie mogą sprawdzić się na obszarach wiejskich, gdzie domy często są bardzo rozproszone. Coraz więcej osób prywatnych - i to wcale nie tylko na wsi - decyduje się na kolektory słoneczne. Fotowoltaika jest często doceniana przez ludzi, którzy nie tylko stosują ją w trosce o środowisko, ale także chcąc do minimum obniżyć swoje rachunki za prąd czy ogrzewanie. Jak zatem łatwo zauważyć, korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wymierne profity zarówno dla natury, jak i dla człowieka.